Що з безробіттям? Реалії 2020

"У 2019 році кількість безробітних осіб віком від 15 до 70 років становила 8,2%. У 2020 році очікується швидке збільшення рівня безробіття до 9,4%" – прогнозує Міністерство економіки.

Криза та карантинні заходи стали причиною банкрутства багатьох підприємств. За логікою, внаслідок цього число безробітних на ринку праці мало б збільшитись. Але з юридичної точки зору, карантин не являється підставою для звільнення працівників.

Підприємці мали можливість звільняти працівників через зменшення кількості штатних одиниць, та використовувався цей спосіб не нечасто, адже була надія повернутись до попередніх об’ємів роботи, тому більшість керівників відправляли працівників у відпустки за власний рахунок чи обмежувались зменшенням зарплати.

Також, слід врахувати, що рівень тіньової економіки в Україні складає 30%, отже реальна кількість безробітних може набагато перевищувати офіційну статистику. Задля уникнення паніки, чиновники замовчують реальний стан справ.

Статистичні дані висвітлюють наступну інформацію: до пом'якшення карантину в Україні безробітними стали 1-1,5 мільйонів людей. Цю цифру необхідно додати до вже існуючих безробітних 1,5 мільйонів осіб.. Отже,фактично, загальна кількість безробітних може становити більше 16%.

За оптимістичними прогнозами, до кінця 2020 року відсоток безробітних зупиниться на позначці 9,4%, але це буде за умови повернення більшості працівників на роботу.

З метою зниження кількості безробітних, влада прийняла рішення зробити три кроки для полегшення ситуації:

1. Збільшити допомогу безробітним і підприємцям. У час карантину громадяни, які втратили роботу, можуть розраховувати на допомогу в розмірі 1 тисячі гривень. Допомога підприємцям розраховується в залежності від кожної години робочого часу, який будо втрачено з розрахунку: дві третини тарифної ставки окладу. Вона не може бути більшою за мінімальну заробітну плату у 2020 році (4 723 гривень).

2. Розширити та спростити умови отримання кредиту за допомогою програми "5-7-9". Пільгові кредити мають право отримати мікропідприємці та малі підприємці для підтримки своїх підприємств у період кризи.

3. Максимально спростити порядок реєстрації та подання заяви до служби зайнятості та отримання допомоги з безробіття. На даний момент грошова виплата по безробіттю призначається з першого дня набуття такого статусу – враховуючи тих, хто в час карантину пішов з роботи за власним бажанням. Такій категорї громадян допомога виплачувалася з 91 дня набуття статусу.

Але, справжня боротьба з безробіттям ще попереду. Все залежить серйозності падіння економіки. Нажаль, все що ми маємо на даний момент – гучні заяви та практично відсутність конкретних дій.

Прогнози на майбутнє

Зростання кількості безробітних спричинить:

· Збільшення кількості малозабезпечених. За найоптимістичнішими прогнозами ЮНІСЕФ, в результаті зменшення доходів, рівень бідності в Україні зросте з 27,2% до 43,6%. Правда, прогноз не враховує збільшення рівня виплат по безробіттю. Найбільше постраждають багатодітні сім'ї, одинокі пенсіонери, родини з дітьми до трьох років.

· Робоча сила впаде у ціні. Цьому посприяє і влада. Не так давно держава говорила про створення 500 тисяч робочих місць у десятьох сферах. Йшлось про посади прибиральників, поштарів, соціальних працівників, будівельників, лісників. Обіцяна заробітна плата – 6-8 тисяч гривень. Великий мінус цих «придуманих нашвидкоруч» планів – відсутність прогнозу – чи будуть створені робочі місця стимулювати економіку та яким чином, а також, яку додану вартість у внутрішній валовий продукт будуть формувати вищеназвані працівники.

· Громадяни будуть більше потребувати державної підтримки. До цього призведе збільшення рівня безробіття. Фонду соціального страхування влада виділила на такий випадок всього 6 мільярдів гривень, та цього недостатньо.

· Дистанційна робота популяризується. Докарантинного повернення до звичних умов роботи вже не буде. Підприємствам доведеться перебудовувати деякі процеси. У робочих контрактах умови переведення працівників на віддалену роботу із збереженням заробітної плати відображатимуться більш детально.

А як у них?

У США гірший стан на ринку праці був лише в часи Великої Депресії. Для зниження впливу кризи, уряд заклав у бюджет унікальний за розміром пакет фінансової допомоги у 2 трильйони доларів, які підуть на підтримку банкам, авіакомпаніям, на соціальні виплати та кредитування малого та середнього бізнесу. Працівникам, які виконували роботу за контрактом та самозайнятим пропонувалось застрахуватися від безробіття терміном до 4 місяців та гарантувались виплати у розмірі 600 доларів щотижня.

Данія компенсує до 75% зарплати працівникам, а Нова Зеландія одноразово надає 7 тисяч доларів особам, які є зайнятими повний робочий день.

Самозайнятим Великобританії обіцяли одноразову виплату в обсязі до 80% їх середньомісячного доходу. Австралія виплачує малому та середньому бізнесу , а також некомерційним організаціям до 100 тис австралійських доларів.

Південна Корея здійснює виплати в розмірі 820 доларів усім, крім найбільш забезпечених.

Німеччина надала бізнесам та безробітним допомогу у вигляді палітри інструментів довгострокової та короткострокової підтримки і виділила на це більше 1 158 млрд євро.

Ми маємо усвідомлювати, що держави намагаються створити умови подолання кризи безробіття та збільшення соціальних виплат. Українському бізнесу перш за все потрібно підвищувати продуктивність праці та ефективність процесів. За даними Інформаційно-аналітичного центру стратегічного розвитку суспільства українські підприємства працюють на рівні 25% ефективності, а державні монополії заледве досягають показника 15%. При цьому дуже багато ресурсів витрачається даремно і працівники отримують низькі зарплати. Сучасне завдання керівників – оптимізація процесів, підвищення компетенцій та підвищення оплати праці. Одночасно скорочення непродуктивного персоналу з наступним започаткуванням нових прибуткових та ефективних проектів.

Контакти